Življenje in tehnika 01/19

letnik LXX, januar 2019

Nazaj

Življenje in tehnika 1/19
Redna cena
4,20 €

DRUŽINSKA EKONOMIKA SONČNIH ELEKTRARN

Mišo Alkalaj, Leon Valenčič

Pri branju reklam (pre)prodajalcev fotonapetostnih modulov in 'analiz' njihovih strokovnih podpornikov (številni so žal v ali pri vladi) bi pomislili, da je proizvodnja električne energije s sončnimi elektrarnami že dandanes lahko povsem komercialna dejavnost (tj., da lahko zagotavlja dobiček tudi brez državnih subvencij) oziroma je tik pred tem. Toda če pogledamo dejanske, na tehničnih podatkih temelječe številke, so razmere precej drugačne. Da taka oblika 'spodbujanja' obnovljivih virov energije ne more nikoli privesti do pokritja naših potreb po električni energiji, lahko ugotovimo s preprostim premislekom: kako bi se to izteklo, če bi imela vsa slovenska gospodinjstva na strehi dovolj veliko sončno elektrarno, da bi nominalno pokrila svojo porabo?

 

PAMETNI IN ZLOŽLJIVI ISO-KONTEJNERJI ZA OPTIMIZACIJO TRANSPORTNEGA PROCESA

Bojan Beškovnik

Pri transportu tovora in ljudi ter v logističnih procesih neprestano zasledujemo optimizacijo prostora, časa in nabora informacij. Optimizacija tovornega, skladiščnega ali potniškega prostora omogoča zniževanje operativnih stroškov in povečevanje prihodkov na enoto uporabne površine. Neizkoriščen prostor pomeni strošek in izgubljen prihodek. Posamezne transportne in prekladalne operacije je mogoče najlažje skrajšati z uporabo podatkov v realnem času, saj se le tako lahko pravočasno odzovemo na neželene, nepotrebne in nenačrtovane dogodke. To nam zagotavljajo pametne tehnologije, ki jih zasledimo tudi na področju transporta ISO-kontejnerjev. Položaj kontejnerja, temperaturo v njem ali morebitno krajo blaga iz njega je že nekaj časa mogoče spremljati kar prek prenosnih telefonov.

 

DIGITALNO PONAREJANJE

Peter Zidar

Manipulacija digitalnih videoposnetkov ni nič novega: z ustreznimi orodji je mogoče dodajati ali odvzemati vsebino. Novost pa je tovrstno prepričljivo prilagajanje posnetkov s pomočjo programske opreme, ki uporablja umetno inteligenco. Algoritem, ki omogoča ponarejanje posnetkov, se najprej posveti neki znani javni osebi in prouči čim večje število njenih posnetkov. Ob tem se uči prepoznavati vzorce, ki so značilni za to osebo in jo na nek način opredeljujejo. Postopek uporablja t. i. globoko učenje umetnih nevronskih mrež z velikim številom plasti nevronov in postopke za sintezo človeških obrazov. Tovrstnih ponaredkov se je zato prijel izraz globoki ponaredki (angl. deep fake), ki je pravzaprav skovanka izrazov za globoko učenje (angl. deep learning) in lažne novice (angl. fake news).

Vital Sever
Svet znanosti in tehnike
Joc Triglav
Obletnice: 110 let od odkritja južnega magnetnega pola
Peter Zidar
Digitalno ponarejanje                                                              
Rasto Snoj
Vesoljski vpliv na vreme                                                         
Mišo Alkalaj, Leon Valenčič
Družinska ekonomika sončnih elektrarn                           
Jurij Dobravec
Komu zvoni?                                                                             

Bojan Beškovnik
Pametni in zložljivi ISA-kontejnerji za optimizacijo transportnega procesa      
Berislav Kržič
Nenavadne prehranske navade nekaterih rastlinojedih dinozavrov      
Zdenko Kolarič
Hidroksilni radikal                                                                    
Patricija Čamernik
ZNANSTVENA FANTASTIKA Tomažev izziv
Aram Karalič
Spletarna
Urška Pajer
Efemeride: februar 2019

 

Dimenzije: 0,00 x 0,00 cm
Vrsta tiska: Barvne strani

Sorodne knjige

Uradni podatki

Stopite v stik

Tehniška založba Slovenije

Srebrni

Cert ID: 0008/00008

DominoCert Certifikat digitalne odličnosti
TZS d.o.o., Ljubljana
Matična številka: 5048745000