aaaaaaaaaaaaŽivljenje in tehnika 12/20

Življenje in tehnika 12/20

letnik LXXI, december 2020

Nazaj

Življenje in tehnika 12/20
Redna cena
4,20 €

SINTETIČNI DIAMANTI NA POHODU
Leta 1797 so znanstveniki spoznali, da sta grafit in diamant sestavljena iz istega kemijskega elementa – ogljika. Vse od tedaj si v laboratorijih po svetu prizadevajo dognati, kako skoraj ničvreden črni prah čim ceneje pretvoriti v velike, bleščeče in dragocene diamante. Pri tem jih najbolj ovirajo tehnološke omejitve, saj diamanti v naravi kristalizirajo pri zelo visokih temperaturah in tlakih. To seveda zelo podraži proizvodne postopke. A v zadnjih dvajsetih letih je bil napredek tehnologije skokovit in na tržišču je vse več sintetičnih ali pa s pomočjo sodobnih tehnologij popravljenih naravnih diamantov dokaj spremenjenega videza. Jih lahko prepoznamo?
Prvi poskusi proizvodnje sintetičnih diamantov segajo v zadnjo četrtino 19. stoletja. Škotski kemik James Ballantyne Hannay (1855 - 1931) naj bi leta 1880 v ognjevarni cevi pri povišani temperaturi v plamenu proizvedel prvi sintetični diamant na svetu. A kasneje so s poskusi dokazali, da so nastali vzorci pravzaprav …

CRISPR-Cas - NOBELOVA NAGRADA ZA KEMIJO 2020
Letošnja Nobelova nagrada za kemijo je bila podeljena dvema znanstvenicama, Francozinji Emmanuelle M. Charpentier in Američanki Jennifer A. Doudna. Prejeli sta jo za razvoj metode za preurejanje genskega zapisa, ki temelji na sistemu CRISPR-Cas. Ta metoda omogoča, da lahko zelo natančno spreminjamo DNK živali, rastlin in mikroorganizmov in vzbuja upanje, da bomo v prihodnje lahko z njeno pomočjo razvili nove terapije za zdravljenje raka in dednih bolezni. Metoda CRISPR-Cas temelji na svojstveni obliki imunosti pri bakterijah. Že leta 1987 je skupina japonskih znanstvenikov z Univerze v Osaki (Y. Ishino, H. Shinagawa, K. Makino, M. Amemura in A. Nakata) odkrila nenavadna ponavljajoča se zaporedja v genskem zapisu …

ČILI
Čili je ostra začimba, ki poskrbi za pikantnost številnih jedi. Najdemo ga tudi v močnih začimbnih omakah, kot je npr. tabasco, uporabljamo pa ga lahko tudi v zdravstvu in celo za samoobrambo.

Že pred 9000 leti so tedanji prebivalci Južne Amerike zbirali in uživali plodove divjih vrst čilija. Mehiški in ameriški raziskovalci so ugotovili, da so ga Olmeki v zdravilstvu uporabljali že vsaj pred 3000 leti, kasneje pa v isti namen tudi plemena na področju Monte Albana. Pri izkopavanju v dolini Chicama na severu Peruja so našli 2500 let stare, dobro ohranjene plodove čilija, večje od divjih vrst. Najbrž je šlo za enega prvih primerov pridelave te začimbe, čeprav sega po drugih virih pridelovanje čilija ...

SVET ZNANOSTI IN TEHNOLOGIJE
Vital Sever
OBLETNICE - 125 let ljubljanskega potresa
Miha Jeršek
Sintetični diamanti na pohodu
Miha Jeršek
CRISPR-Cas - Nobelova nagrada za kemijo 2020
Marjanca Starčič Erjavec
Observatorij W. M. Keck na gori Mauna Kea
Peter Zidar
Čili
Zdenko Kolarič


Mojster kinetične umetnosti - Jean Tinguely
Igor Fabjan
Gojenje dreves na drevesih
Mateja Kišek
Vesoljski turizem
Ivan Ketiš
Nič kaj uglajena razprava
Vital Sever
ZNANSTVENA FANTASTIKA
Konec sveta na kanalu 4 - Aljoša Toplak
SPLETARNA
Aram Karalić
EFEMERIDE
Urška Pajer

Dimenzije: 0,00 x 0,00 cm
Vrsta tiska: Barvne strani

Sorodne knjige

Uradni podatki

Stopite v stik

Tehniška založba Slovenije

Srebrni

Cert ID: 0008/00008

DominoCert Certifikat digitalne odličnosti
TZS d.o.o., Ljubljana
Matična številka: 5048745000